Przyczepki rowerowe
Pierwszą alternatywą jest możliwość doposażenia roweru w wózek rowerowy ciągniony bądź przyczepkę rowerową dla dziecka. Jest to dość nowatorski sposób z uwagi na fakt, iż na terenie Polski dopiero od 21 maja 2011 roku została udostępniona prawna możliwość przewozu dzieci w/w sprzętem.
Informacja ta zawarta została w artykule 63. pkt 3. PORD:
„zabrania się przewozu osób w przyczepie, z tym że dopuszcza się przewóz: (…)
[21 maja 2011 r dodano podpunkt]
4) dzieci w przyczepie przystosowanej konstrukcyjnie do przewozu osób, ciągniętej przez rower lub wózek rowerowy.
Dodatkowo wyczerpująca definicja wózka rowerowego została określona w Kodeksie drogowym. Wg niniejszego prawa „wózek rowerowy pojazd o szerokości powyżej 0,9 m przeznaczony do przewozu osób lub rzeczy poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; wózek rowerowy może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h”.
WAŻNE!!! Całkowita długość roweru wraz z przyczepką/wózkiem rowerowym nie może przekraczać 4m (art. 62. pkt 4a. podpunkt 2)
Jako ciekawostkę potraktuje fakt, iż wózek ciągniony jest pierwowzorem rikszy, która w późniejszych latach została unowocześniona poprzez wykorzystanie roweru jako jednostki napędowej. Pojazd ten zrewolucjonizował transport osobowy w Japonii, a później w całej Azji Południowo-Wschodniej.
Powracając do tematu specyfika przyczepki rowerowej polega na tym, iż na rynku dostępne są modele umożliwiające przewóz jednego lub dwoje dzieci. Często są również dostępne w tzw. wersji 3 w 1, która oprócz funkcji przyczepki do roweru służą jako spacerówka bądź jogger, czyli wózek przystosowany do tego, by móc uprawiać jogging bez zostawiania dziecka w domu. Dla szczególnie aktywnych producenci proponują modele, których można dodatkowo używać do uprawiania takich sportów jak nordic walking, jazda na rolkach czy biegi narciarskie.
Ważnym jest aby pamiętać, że dziecko w podstawowej wersji wózka czy przyczepki przewożone jest w pozycji siedzącej, dlatego też przyjmuje się, że minimalnym wiekiem, od którego można dziecko bezpiecznie wozić w przyczepce zamontowanej za rowerem jest 12 miesięcy. W dobie prześcigania się producentów w kwestii wyposażenia, niektórzy z nich proponują specjalne wkładki do montowania w przyczepce dla najmłodszych dzieci, co umożliwia przewożenie dziecka już od pierwszych dni po pojawieniu się na świecie. W tym przypadku pamiętajmy jednak o zachowaniu zdrowego rozsądku z uwagi na bezpieczeństwo dziecka.
Kolejną ważną zasadą jaką należy przestrzegać jest zamontowanie z tyłu modelu światełka na baterie, które umożliwią kierowcy szybszego zauważenia pojazdu na drodze po zmroku. Większość modeli posiada zamontowane fabryczne światła odblaskowe, jednak nie spisują się one tak dobrze w momencie wycieczki po zachodzie słońca.
Większość renomowanych przyczepek oraz wózków rowerowych przeszło wiele specjalistycznych testów aby w ogólnym rozrachunku przedstawione zostały jako najbezpieczniejszy rodzaj przewozu dzieci. Za powyższą opinią przemawia przede wszystkim to, że w momencie przewrócenia roweru, przyczepka pozostaje we właściwej pozycji, ponieważ opiera się na dwóch kołach. Dodatkowym atutem jest zamontowanie w niej systemu mocowań oraz zastosowanie metalowej konstrukcji, które w razie upadku uchronią dziecko przed kontuzją.
Kolejną cechą przewijającą na korzyść przyczepek i wózków jest materiał wykorzystany w konstrukcji. Renomowani producenci w swych modelach stosują materiał, który zabezpiecza przed wiatrem, deszczem, promieniowaniem ultrafioletowym czy insektami.
Podsumowując, opinie na temat przyczepek oraz wózków są podzielone. Bardzo często, wśród wypowiedzi słychać o niebezpieczeństwie płynącym z poruszania się po polskich drogach, z uwagi na fakt, iż przyczepki i wózki „wystają” za przestrzeń roweru co stanowi zagrożenie w momencie wyprzedzania przez innych uczestników jezdni.
Na sam koniec pragniemy wspomnieć o tym, że optymalną powierzchnią do przejażdżek rowerowych jest powierzchnia niewyboista i niekamienista. Najmłodsi użytkownicy dróg są bardzo wrażliwi na wszelakie wyboje i nierówności, dlatego też aby zapewnić im komfort jazdy wskazane jest zmniejszenie ciśnienia w oponach przyczepki do ok. 1,5 bara i zwolnienie tempa jazdy. Pamiętajmy, że największy wpływ na siłę wstrząsów ma właśnie tempo jazdy po nierównościach, a nie sama jazda po nich.