Kierownice rowerowe
Jednym z najważniejszych elementów roweru jest jego kierownica, którą możemy podzielić na dwie główne grupy, PROSTE i GIĘTE…
Pierwsza z nich charakteryzuje się prostą oraz lekką konstrukcją, wynikającą z użycia mniejszej ilości materiału oraz braku jakichkolwiek wygięć. Tego typu sprzęt pojawił się w momencie powstania kolarstwa górskiego.
Do grupy kierownic giętych zaliczamy m.in.
Turystyczne
Przydatne w trakcie wielodniowych wycieczek. Ich główną zaletą jest możliwość bardzo wielu chwytów.
Zjazdowe
Określenie kierownicy wygiętej, posiadającej specjalną poprzeczkę, odczepianą bądź stanowiącą integralną cześć kierownicy, której zadaniem jest podniesienie wytrzymałości i sztywności konstrukcji.
BMX
Cechująca się wyższą konstrukcją. Produkowana jest ze stali chromowo-molibdenowa, co stanowi o jej wytrzymałości.
„Baranek”
Jej znakiem rozpoznawczym jest specjalnie wygięta rura o kształcie rogów barana, umożliwiająca kolarzowi możliwość zmiany położenia rąk na kierownicy oraz pochylenia tułowia. Tego typu sprzęt wykorzystywany jest w rowerach szosowych.
Triathlonowa
Typ kierownicy pozwalający na osiągnięcie przez rowerzystę maksymalnie aerodynamicznej pozycji w czasie jazdy. Można występować również jako „przystawka” do kierownicy prostej bądź giętej. Główny element kierownicy stanowi, prostopadle ułożony w stosunku do kierownicy, pałąk z uchwytami na dłonie sięgający ok. 30cm przed kierownicę. Ważną cechą sprzętu są mocowane, miękko wyściełane podpórki pod łokcie. W przypadku kierownicy triathlonowej, możemy spotkać się z określeniem „leżaka”
Specjalna
Nietypowa kierownica znajdująca się w ofercie niewielu firm rowerowych. Smart Bar, bo taką nosi nazwę, to kierownica, która w swej konstrukcji zawiera m.in. dwa reflektory, dźwignie hamulców i przerzutek oraz lusterka wsteczne. Dzięki takowej konstrukcji, każdy może dostosować wysokość oraz kąt nachylenia kierownicy według własnych upodobań, tak aby jazda jednośladem stała się bardziej wygodna.
W momencie wyboru najodpowiedniejszego sprzętu powinniśmy kierować się również jego długością, średnicą oraz materiałem z jakiego został wykonany.
W przypadku pierwszego kryterium jest to sprawa indywidualna dla każdego rowerzysty, z uwagi na fakt, iż zależy w dużym stopniu od rozpiętości ramion danej osoby, a także osobistych preferencji. Kierownica jest niczym innym jak dźwignią, która im dłuższa, tym mniejsza siła stosowana w trakcie pokonywania trudnych terenów. Rowery górskie wyposażane są w kierownice o długości od 56 do 66 centymetrów, natomiast rowery szosowe mają zwykle od 40 do 44 centymetrów długości. UWAGA! Wszystkie kierownice poza szosowymi można spokojnie skracać.
Kierownice rowerowe posiadają przeważnie średnice mieszczącą się w granicach od 25,4mm do 31,8mm. Na rynku dostępne, chociaż rzadko spotykane, są również inne średnice, jednak zalecane jest wystrzeganie się mostków oraz kierownic z inną średnicą.
Materiały, z którymi możemy się spotkać w momencie doboru sprzętu:
Aluminium – (wykorzystywane są jedynie stopy: 6061, 2014, 7075, 5086, 7000) jest to dominujący materiał do produkcji kierownic.
Tytan – charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, odpornością na zmęczenie i korozję oraz lekkością.
Stal chromowo-molibdenowa – z uwagi na dość wytrzymały materiał oraz większą wagę stosowana głównie w kierownicach do BMX.
Włókno węglowe – (karbon) cechuje je lekkość oraz wytrzymałość. Bardzo często stosowane wraz z aluminium.
Podsumowując, gięte i szersze kierownice służą do ostrzejszej jazdy typu DH, FR czy nawet Enduro, proste raczej do lżejszej jazdy XC, zdarzają się jednak przypadki kiedy to w XC używa się giętych kierownic. W swym wyborze sugerujmy się jednak własnymi preferencjami oraz powyższymi sugestiami, aby w czasie jazdy móc czuć się komfortowo oraz wygodnie.