Już kilka razy w poprzednich tekstach pojawił się wątek jazdy na rowerze w mieście, więc przyszła pora, aby nieco bardziej go rozwinąć. Rzeczywiście jest tak, że używanie roweru w warunkach dużych miast jest coraz bardziej popularne. Wynika to w dużym stopniu z mody na ekologię, która od pewnego czasu jest ważną częścią publicznego dyskursu. Osoby, które chcą żyć w zgodzie z naturą apelują, aby ograniczać poruszanie się samochodami właśnie na rzecz rowerów. Faktycznie są one w pełni ekologicznym środkiem transportu.
Nie generują spalin, nie przyczyniają się do zwiększania emisji dwutlenku węgla i służą przy tym doskonale zdrowiu każdego, kto na nich jeździ. Jednym z przejawów dążenia do tego, by rowery w miastach były coraz częstszym widokiem jest zwiększanie ilości ścieżek rowerowych. Ich rozbudowa nie zawsze jest rzeczą łatwą, bo w polskich warunkach zazwyczaj wiąże się z przymusem ograniczania przestrzeni dla pieszych, którzy również mają swoje potrzeby. Więcej w temacie ścieżek napiszemy za moment.
W akcje promujące rowery jako idealny sposób na poruszanie się w miastach chętnie włączają się również lokalni politycy. Niektórzy włodarze polskich miast wręcz demonstracyjnie przyjeżdżają do pracy rowerem, aby zamanifestować swoje przekonanie, że nie ma lepszego sposobu na poruszanie się ulicami metropolii. W praktyce wiążą się z tym rozmaite kontrowersje, które jeszcze będziemy poruszać. A jaki rower nada się najlepiej, aby jeździć nim w mieście? Istnieje odrębna kategoria miejskich rowerów. Czyli każdy znajdzie coś dla siebie.